logo

Zieleń na balkonie

1. Czy aranżacja zieleni na balkonie / tarasie to trudne zadanie?

Aranżacja zieleni nie jest rzeczą trudną aczkolwiek wymaga kilku podstawowych informacji o roślinach, pojemnikach i zasadach, którymi należy się kierować przy jej zestawianiu.

2. Czy każdy balkon nadaje się do posadzenia roślin?

Uważam, że każde miejsce nadaje się do posadzenia roślin, trzeba tylko stworzyć im odpowiednie warunki. Nawet na dachach, które są mocno nasłonecznione zakłada się ogrody w technologii zielonych dachów. Wiadomo też, że im trudniejsze warunki tym większe wyzwanie i tu polecałabym jednak pomoc profesjonalistów. Wracając do balkonów to aranżacje roślinne w donicach tworzą ich oprawę i pozwalają stworzyć namiastkę ogrodu. Przy bardzo małej powierzchni balkonu do tego celu mogą być wykorzystane parapety okienne. Uprawa roślin w pojemnikach nie jest skomplikowana i z pewnością poradzą sobie z nią początkujący ogrodnicy-amatorzy.

3. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze roślin na balkon lub taras?

Przed zakupem i posadzeniem roślin należy rozważyć kilka aspektów. Warto wziąć pod uwagę usytuowanie balkonu względem stron świata i czynniki, które będą oddziaływać na rośliny. Odpowiedni wybór roślin jest kluczową sprawą. Dobór gatunków roślin powinien uwzględniać ich odporności na trudne warunki, niską podatność na porażenie przez choroby, czy powolny wzrost w przypadku krzewów. W sytuacji, gdy zdecydujemy się na posadzenie roślin w jednej dużej donicy, należy wziąć pod uwagę fakt, iż musi to być grupa roślin o zbliżonych wymaganiach glebowych. Trzeba również uwzględnić wielkość, jaką osiągną one po kilku latach uprawy. By cieszyć się zielenią przez cały rok dobrze skomponować nasadzenia tak, by bazę stanowiły rośliny zimozielone a uzupełniały je rośliny kwitnące. Rynek ogrodniczy oferuje wiele rodzajów pojemników na rośliny. Istotnym jest, by wybrane pojemniki były dobrane wielkością do gatunku rośliny, muszą być one na tyle obszerne, by korzenie znalazły w nich dostatecznie dużo miejsca na swój prawidłowy rozwój. Jeśli chcemy trzymać rośliny na zewnątrz także w zimie donice powinny też być mrozoodporne. Należy również uwzględnić fakt, iż ziemia w małych pojemnikach szybciej wysycha a te z metalu czy plastiku mają tendencję do szybszego przegrzewania się.

4. A co z zielenią we wnętrzu ? Czy jest to miejsce na „sezonowe” rośliny?

Jak najbardziej, kwiaty przywołują pozytywne skojarzenia i poprawiają samopoczucie. Oczywiście nie wszystkie ale hiacynty, szafirki, narcyzy czy lawenda…

5. W jakie dodatkowe elementy warto wyposażyć balkon (donice, skrzynie, haki itp.)?

Przede wszystkim donice, które muszą być odpowiednio dobrane . Donice mogą być zrobione z materiałów naturalnych, tworzyw sztucznych, betonu czy metalu ale też mogą to być nietypowe i często bardzo oryginalne pod względem formy naczynia użytkowe. Należy pamiętać by donice miały otwory pozwalające odprowadzać nadmiar wody. Ponadto można wyposażyć balkon w takie elementy jak trejaż czyli kratka ogrodowa po której mogą piąć się pnącza albo może ona pełnić rolę parawanu. Jeżeli nam miejsce pozwala warto zorganizować na balkonie wśród zielonej przestrzeni kącik wypoczynkowy. W marketach budowlanych dostępny jest duży wybór mebli ogrodowych. Mniejsze zestawy mogą również znaleźć swoje zastosowanie na małych przestrzeniach balkonowych ale nie koniecznie musi to być gotowy wypoczynek. Coraz częściej spotyka się np: meble z europalet, materiału bardzo modnego w sztuce urządzania wnętrz. Palety są powszechnie dostępne, ekologiczne, tanie i stwarzają wprost nieograniczone możliwości aranżacyjne.

6. Jakie są ostatnie trendy w aranżacji zieleni na balkonie?

Już od jakiegoś czasu daje się zauważyć wśród osób mieszkających w mieście wzrost świadomości przebywania w otoczeniu zieleni i natury. Balkonowym ogrodnikiem zostaje się mimochodem. Nawet mała przestrzeń nie stanowi przeszkody, alternatywą dla takich balkonów są zielone ściany czyli ogrody wertykalne, które służą zwiększeniu wydajności małych ogrodów, tarasów czy balkonów. Zielone ściany zgodnie z hasłem ”Jeśli masz ścianę, masz miejsce na ogród” z powodzeniem są stosowane również we wnętrzach. Ostatnimi czasy sposobem na miejskie życie stały się również ogródki balkonowe. Uprawia się je głównie dla przyjemności i bywają wielką frajdą dla dzieci. Można hodować zioła, poziomki, pomidorki koktajlowe czy chociażby chili. Często ekologiczne ogródki zakładane na balkonach idą w parze z ideą recyklingu bo Eko jest trendy.

7. Jak zadbać o rośliny na balkonie podczas zimy?

Rośliny zimozielone warto solidnie podlać przed nadejściem mrozów i zabezpieczyć część nadziemną bylin oraz krzewów liściastych, owijając je np.: agrowłókniną by ostre zimowe słońce, w połączeniu z wysuszającymi wiatrami, nie spowodowało zimowych uszkodzeń. W okresie odwilży zimowych rośliny zimozielone należy dobrze podlać by zapobiec suszy fizjologicznej. Ponadto zawczasu należy też zadbać o ochronę bryły korzeniowej, która jest o wiele bardziej narażona na przemarzanie niż u egzemplarzy rosnących w gruncie. W tym celu należy donicę obłożyć warstwą ocieplającą, w tym celu może nam posłużyć np.; styropian owinąć pojemnik wraz z rośliną mata słomiana, juta, włóknina czy tektura falista. Dobrze jest przenieść je w zaciszne miejsce osłonięte przed wiatrem.